Fot.: unsplash.com

„BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”

Pragnę poinformować, że akcję „Bilet powrotny do biblioteki” z sukcesem ukończyli uczniowie:

  • Szablewski Dominik kl. III b
  • Pawlak Aleksander kl. III c
  • Adamczyk Zofia kl. II b
  • Bołdysz Wiktoria kl. III a
  • Jarno Antonina kl. III a
  • Wachowicz Zuzanna kl. III a
  • Wujtiuk Iwo kl. III a
  • Czyżewska Weronika kl. II a
  • Dybowski Aleksander kl. II a
  • Glazer Stanisław kl. II a

Wszystkim serdecznie gratuluję !

Bożena Tkaczuk


Biblioteka zaprasza

Miesiąc wrzesień upłynął na wypożyczaniu podręczników i ćwiczeń przez uczniów klas I – VIII. Nowe podręczniki otrzymały klasy I,II, VII. Natomiast uczniowie klas II,III,IV,V,VI,VII dostali podręczniki od uczniów klas wyżej. Na koniec roku szkolnego należy oddać otrzymane książki, a więc szanujcie je i dbajcie o nie! Nie zapomnijcie obłożyć! Zapraszam do biblioteki po książki z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Bożena Tkaczuk

W bibliotece

chętnie Cię widzimy

nie stawiamy stopni

do niczego nie zmuszamy.

możesz wybierać i wypożyczać książki

uśmiechać się

czytać czasopisma

myśleć

szukać informacji

pytać

mieć spokój…..AKTUALNOŚCI 2020/2021

Teatr internetowy – marzec 2021

Za nami kolejne „spotkanie” w teatrze. Tym razem uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą obejrzeli spektakl pt. „Daszeńka”. Transmisja online nadawana była prosto z desek radomskiego Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego. Spektakl nawiązuje do dziecięcego marzenia jakim jest posiadanie psa. Bohaterką jest foksterierka o imieniu Daszeńka, która z pasją gania za własnym ogonem, uwielbia bajki na dobranoc, zadaje mnóstwo pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu. Jest to zabawna historia o uczeniu się świata i zdobywaniu doświadczenia. Jednak przygoda Daszeńki pokazuje jak wielką odpowiedzialnością jest posiadanie zwierzątka, które wiąże się z wieloma obowiązkami. Jest to niezaprzeczalnie klasyka literatury dziecięcej w bardzo atrakcyjnym teatralnym wydaniu. Oto namiastka tej ciekawej historii:


„Co dziś jest jutrem
Za chwilę już
Wczorajszym będzie dniem.
Zmienia się wszystko
I mija czas
Jak kilka oka mgnień.

Dziś szczeniak mały,
Co psoci wciąż
Jutro – twój wierny druh
Choć obowiązków
Niemało z nim
Radości da ci za dwóch.

Jak go nie kochać,
Gdy z tobą jest
Na dobre i na złe.
Szczeknie na wroga,
A w chmurny dzień
Odgoni smutki twe”[1].

[1] https://www.teatr.radom.pl/spektakle/wydarzenia/spektakl/daszenka-410.html


Internetowy Teatr TVP dla szkół

Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w projekcie Internetowy Teatr dla szkół. Jest to projekt telewizji TVP, którego celem jest promowanie i przybliżanie teatru poprzez transmisję spektakli z całej Polski. Odbiorcami spektakli są uczniowie szkół i placówek oświatowych. Spektakl na żywo z teatru jest odbierany jednocześnie w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji. 26 stycznia 2021 roku uczniowie kl. II a wraz z wychowawcą klasy obejrzeli spektakl z teatru im. A. Sewnruka w Elblągu pt. „Adonis ma gościa”, zachowując zasady reżimu sanitarnego. Opowiada historię spotkania ptaków, papugi Adonisa i ulicznej wrony Węgiel. Adonis mieszka w klatce. Ma wszystko, posiłki, drogie zabawki. Jest bardzo zarozumiały. Nie interesuje go rzeczywistość. Niespodziewanie w jego klatce pojawia się wrona Węgiel, która jest zaskoczona w jakich warunkach żyje Adonis. Wrona musi zdobywać pożywienie i kocha mieszkać na ulicy. Nieoczekiwane spotkanie zmienia każdego z nich. Połączą ich marzenia o wolności i przyjaźni. Po obejrzeniu spektaklu dzieci podzieliły się wrażeniami i jednogłośnie stwierdzili, że przyjaźń opiera się na szacunku, zrozumieniu i odpowiedzialności. Warto mieć przyjaciela, z którym można spełniać marzenia. Uczniowie mogli przyjrzeć się grze aktorskiej, profesjonalnej scenografii i kostiumom oraz pięknej muzyce. Liczymy na dalsze wspaniałe spektakle.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wysłuchania fragmentów ulubionych książek  czytanych przez nauczycieli. Czytali:

  Lp.  Klasa  Nazwisko  i imię autora książki. Tytuł   książki  Imię i nazwisko nauczyciela czytającego fragment  książki  
1.1bKownacka M.- ,,Plastusiowy  Pamiętnik”p. Justyna Rusielewicz
2.2aCzuk T.- ,,Wierśmiechy na smutek i niepogodę”p. Marzena Dec
3.2bJaworczakowa M.-,, Jacek, Wacek i Pankracek”p. Ewa Gieczys
4.3aKasdepke G.- ,,Detektyw Pozytywka”p. Jolanta  Klimowicz
5.  3bA. Szklarski „Tomek w krainie kangurów”p. Olga Miszkiewicz
6.3cLofing H.- „Doktor Dolitte i jego zwierzęta”p. Bożena Tkaczuk
7.4aMontgomery L.M.-,,Ania z Zielonego Wzgórza”p.Agnieszka Domańska
8.4bMontgomery L.M.- ,,Ania z Zielonego Wzgórza”p.Agnieszka Domańska
9.świetlicaNienacki Zb.- ,,Pan Samochodzik i Templariusze”p. Mariola Zawinowska
10.8aMakuszyński K.-,,Szatan z siódmej klasy”p. Ryszard Malinowski
11.8bMickiewicz A. fragment z ,,Pana Tadeusza’’ (Księga IV Dyplomatyka i łowy)p.Agnieszka Domańska

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

16 października 2020r. uczniowie klasy III a wzięli udział  w spotkaniu z  Grzegorzem Kasdepke – pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz, laureat wielu nagród literackich. Już od początku autor nawiązał sympatyczny kontakt z dziećmi, które bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyły w spotkaniu. Autor opowiedział o swojej drodze pisania książek dla dzieci, o inspiracjach w pisaniu książek, przeczytał także fragment książki ,,Bezu-bezu i spółka’’. Pan Grzegorz Kasdepke sprzedał uczniom swoją receptę na polubienie czytania, przede wszystkim należy wyrzucić z domu pożeracz czasu jakim jest telewizor. Następnie dzieci miały możliwość wzięcia udziału w „konferencji prasowej”, każdy miał możliwość zadania pytania, na które chętnie odpowiadał. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów i wspólnym zdjęciem.


Kodowanie/programowanie w bibliotece

W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Miejską Biblioteką Publiczną filia dla dzieci i młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego, uczniowie klasy II a, uczestniczyli w zajęciach z robotem Photonem. Zachowując zasady bezpieczeństwa zostali podzieleni na grupy pięcioosobowe. Dzieci  poznały zasady kodowania i programowania. Dużą radość uczniom sprawiło kierowanie robotem Photonem. Była to świetna zabawa, która  może zawowocować zainteresowaniem się trudną sztuką programowania.


Wyniki szkolnego konkursu  plastycznego ,,Ja i moja ulubiona książka”

Z przyjemnością informuje, że szkolny konkurs plastyczny ,,Ja i moja ulubiona książka” zorganizowany przez bibliotekarza z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został rozstrzygnięty. W  konkursie brali udział uczniowie kl. I-III. Wszystkie  prace zostały wykonane w sposób pomysłowy. Jury po naradzie przyznało następujące miejsca:

I miejsce

Iwo Wujtiuk kl. III a

Wiktoria Kałużniak kl. Ib

II miejsce

Piotr Zubrzycki kl. III a

Marysia Markiewicz kl. III a

Helenka Markiewicz kl. Ib

III miejsce

Hania Pabian III c

Filip Pęcak kl. II a

Maja Majewska kl. II b

Elena Nowakowska kl. III a

IV miejsce

Małgorzata Sawicz kl. III a

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję!